Kleje termotopliwe są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach i dziedzinach życia – przemyśle motoryzacyjnym, meblarskim czy florystyce. To spoiwo trwałe, odporne i bardzo uniwersalne. Nadaje się do łączenia różnego rodzaju materiałów – metalu, plastiku, tkanin, ceramiki, drewna lub szkła. Przy pomocy klejów termotopliwych można również wykonać wiele napraw domowych.
Czym są i jak działają kleje termotopliwe?
Kleje termotopliwe, czyli kleje na gorąco nakłada się w podwyższonej temperaturze przy pomocy specjalnego pistoletu do kleju. Dużą zaletą klejów tego typu jest to, że już w krótkim czasie osiągają wytrzymałość wstępną, a w międzyczasie można wykonać niezbędną obróbkę w rejonie spoiwa. Kleje na gorąco są przezroczyste, a więc miejsce spoiwa jest niewidoczne. Powala to na mocowanie np. kabli różnego rodzaju, a także klejenie ozdób i zabawek. Przy pomocy klejów termotopliwych można spajać przedmioty o różnych gabarytach.
Kleje w temperaturze pokojowej są substancjami stałymi. Swoje właściwości nabywają dopiero po odpowiednim ogrzaniu. Wbrew pozorom aplikacja nie jest zbyt skomplikowana i wykonać można ją również w domu. Przydatny do tego celu jest elektryczny pistolet do kleju, który pozwala na precyzyjne i bezpieczne nakładanie substancji. Po połączeniu danych elementów klej ulega schłodzeniu tworząc stałe spoiwo.
Do czego kleje termotopliwe można wykorzystać w domu?
Kleje termotopliwe powinny stanowić podstawowe wyposażenie każdego domowego warsztatu. Doskonale sprawdzają się bowiem przy wszelkiego rodzaju drobnych naprawach. Przy ich pomocy można skutecznie skleić m.in. ceramikę, zabawki, panele podłogowe czy tapetę. Przydatne bywają również podczas prac dekoracyjnych różnego typu, zresztą powszechnie wykorzystuje się je także we florystyce czy modelarstwie. Ponadto kleje na gorąco świetnie wypełniają wszystkie ubytki i szpary np. w płytkach ceramicznych. Bez obaw można nimi skleić także części rowerowe i samochodowe.
Kleje termotopliwe są zazwyczaj całkowicie transparentne, a więc nie trzeba się martwić o końcowy efekt wizualny. Nadają się w zasadzie do każdego typu powierzchni. W dekoratorstwie mogą przydać się natomiast niekiedy kolorowe sztyfty, które stwarzają dodatkowy efekt dekoracyjny. Niektóre rodzaje kleju charakteryzują się odpornością na różne warunki atmosferyczne, dlatego też sprawdzą się nawet podczas spajania mebli ogrodowych czy elementów architektury ogrodowej.
Jak wybrać dobry pistolet i klej termotopliwy?
Wybór pistoletu do kleju nie jest zbyt trudny i zależy od tego jak często będzie on wykorzystywany. W przypadku wykorzystywania jedynie do prac domowych czy prac DIY wystarczy zaopatrzyć się w tańszy model. Pistolet można nabyć już nawet za kilkanaście złotych w sklepie budowlanym. Większą uwagę należy przyłożyć do wyboru odpowiedniego sztyftu. To od nich bowiem uzależniona jest jakość spojenia. Dobiera się je do pistoletów, gdyż dostępne są w wielu rozmiarach do wyboru. Warto przy tym zapytać się o ich właściwości i przeznaczenie.