Aranżacje wnętrz w stylu vintage tak naprawdę nigdy nie wychodzą z mody. To dowód na to, że klasyka zawsze będzie cieszyła się dużą popularnością i przypada do gustu różnym grupom wiekowym. Urządzanie pokoju vintage jest bardzo proste, pod warunkiem, że będziemy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Czy sami możemy stworzyć przedmioty i meble vintage, stosując np. specjalne farby do drewna?
Od czego zacząć wprowadzanie stylu vintage?
Chcąc zaaranżować swój pokój w stylu vintage, czyli rodem z lat 50., 60. i 70., warto rozejrzeć się, czy mamy wokół siebie przedmioty stylizowane na ten okres. Możemy nawet zajrzeć na strych lub do garażu – często okazuje się, że nasze mamy lub babcie miały takie przedmioty, ale pozbyły się ich, ponieważ uznały je za niemodne. Zwykle będą one wymagać oczyszczenia z kurzu lub drobnej renowacji, ale warto włożyć w to odrobinę wysiłku. Tym sposobem bardzo tanim kosztem możemy uzyskać piękne i oryginalne bibeloty.
Przedmioty, które w bardzo dużym stopniu nawiązują do stylu vintage, to przede wszystkim zastawa z Bolesławca, kryształowe misy i kielichy, a także serwisy kawowe wykonane z porcelany Ćmielów. Wszystko to da nam bazę stylu vintage, którą później będziemy wzbogacać.
Jakie meble pasują do stylu vintage?
Styl vintage to nie tylko bibeloty i naczynia, ale również meble. Pasują do niego w szczególności fotele z drewnianą konstrukcją, które były tak popularne kilkadziesiąt lat temu. Możemy udać się na pchli targ i tam znaleźć ciekawe krzesła, stoliki czy nawet komody. Oczywiście one również zwykle będą od nas wymagały renowacji, jednak zwykle wystarczą farby do drewna i odrobina umiejętności, aby zyskały one drugie życie.
Podczas odnawiania mebli warto tchnąć w nie odrobinę nowoczesności. Starą tapicerkę siedzisk krzeseł możemy wymienić na nową, bardziej kolorową i wzorzystą. Na starych meblach możemy z kolei namalować ciekawe wzory – to zadanie możemy sobie ułatwić stosując wycięte wcześniej szablony.
Jakie tkaniny będą vintage?
Uzupełnieniem stylu vintage w pokoju są tkaniny. Musimy pamiętać, że dla tego stylu charakterystyczny jest przede wszystkim len, flausz oraz ciężki i błyszczący aksamit. Możemy też wykorzystać bawełnę oraz poliester. Z pozyskanych materiałów możemy uszyć nie tylko obrusy czy poszewki na poduszki, ale też firany i zasłony. Kluczem do sukcesu jest pamiętanie o umiarze – nie możemy w pomieszczeniu nagromadzić zbyt wielu barw czy wzorów, ponieważ całość nie będzie spójna. Dobrze jest więc trzymać się jednej tonacji kolorystycznej. Nie bójmy się jednocześnie wykorzystać różnorodne printy, proste motywy zwierzęce czy wzory geometryczne – wszystko to jest odpowiednie dla stylu vintage. Pozwólmy ponieść się swojej wyobraźni, ponieważ może się okazać, że całość wygląda nie tylko bardzo oryginalnie, ale przede wszystkim przytulnie i elegancko. Wykorzystane barwy tak naprawdę nie mają zbyt dużego znaczenia – najważniejsze w urządzaniu pokoju jest przede wszystkim utrzymanie harmonii oraz dobrego smaku.