Planowanie budowy domu, jak i remontu należy do jednej z najważniejszych decyzji w życiu inwestora. Dlatego tak ważne jest, aby już na etapie planowania wziąć pod uwagę ocieplenie poddasza.
Dlaczego ocieplenie pianką poliuretanową jest korzystnym rozwiązaniem pod względem finansowym i eksploatacyjnym? O tym poniżej.
Ocieplanie pianką poliuretanową jest jedną z najszybszych metod. Dzięki natryskowi można zaizolować wiele elementów domu, począwszy od fundamentów.
Jakie parametry ma piana PUR?
Piana poliuretanowa (czyli PUR) Crossin Attic Soft jest materiałem, który jest wytwarzany z gotowych składników i nanoszony za pomocą specjalnego urządzenia, agregatu. To otwartokomórkowa piana, która ma właściwości izolacyjne oraz jest dźwiękochłonna, ma klasę D pochłaniania dźwięku. Kluczowe parametry techniczne jak niski współczynnik przewodzenia ciepła λD = 0,037 oraz niska nasiąkliwość Wp≤0,85 kg/m. Jej zaletami są doskonała przyczepność oraz bezspoinowa warstwa izolacyjna. Piana Crossin Attic Soft ma też atesty, które potwierdzają, że nie będą rozwijały się na niej grzyby ani pleśń na powierzchni materiału izolacyjnego. Swoją strukturą przypomina gąbkę, jest lekka. Najlepiej sprawdza się w tych samych powierzchniach co wełna. Piana poliuretanowa nie starzeje się, dzięki temu, że w szczelinach występuje powietrze.
Czy piana otwartokomórkowa jest łatwopalna?
Według normy PN – EN 13501–1 piany poliuretanowe mają klasę reakcji oznaczoną E, co oznacza, że jest materiałem palnym jednak samogasnącym. Klasę E ma również styropian. Dlatego zastosowanie piany poliuretanowej sprawi, że podczas wybuchu pożaru dom nie ulegnie spaleniu. Tym bardziej, że układ, który występuje na poddaszu, czyli przegroda z płyt kartonowo-gipsowych wypełniona izolacją z piany ma wyższą klasę reakcji na ogień: B-s1, d0 – to sprawia, że ma zdecydowanie ograniczony udział w ewentualnym pożarze.
Na co zwrócić uwagę podczas izolacji poddasza?
Pianę poliuretanową należy chronić przed działaniem słońca, dlatego że piana otwartokomórkowa jest mało odporna na dłuższe działanie promieni słonecznych. Dobrym rozwiązaniem jest pokrycie jej farbą akrylową, poliuretanową, silikonową albo bitumiczną. Jeśli ma zostać zaizolowane poddasze, ale bez niszczenia suchej zabudowy wewnątrz, wtedy istnieje możliwość demontażu pokrycia dachowego i ocieplenia od góry. Natychmiast po ociepleniu poddasza, należy zamontować pokrycie dachowe. Warto też pamiętać o tym, że pianę otwartokomórkową nanosi się pomiędzy elementami konstrukcji: na krokwie, legary, jętki oraz elementy rusztu nośnego.
Co jeszcze można ocieplać pianą otwartokomórkową?
Piana PUR ma dobrą przyczepność oraz niski ciężar, dlatego można ją układać na starych izolacjach oraz na warstwach wykończeniowych. Za jej pomocą można wykonać termoizolację budynku. Doskonale rozpręża się, może służyć do izolowania ścian trójwarstwowych, dzięki wypełnieniu pustki powietrznej pomiędzy murami. Piana idealnie sprawdza się również do ocieplania strychów, jak i przestrzeni wentylowanych w stropodachach.