Mogłoby się wydawać, że nie ma nic łatwiejszego niż malowanie ścian, lecz wbrew pozorom wymaga ono nie tylko dokładności, ale także wiedzy. Malarze powinni znać techniki dekoracyjne oraz potrafić odpowiednio dobrać rodzaj farby do specyfiki pomieszczenia. Czy wiesz jakie jeszcze umiejętności muszą posiadać malarze wnętrz?
Czym zajmują się malarze wnętrz?
Osoby wykonujące tę profesję jeszcze do niedawna po prostu nanosiły farbę na powierzchnię ścian i sufitów oraz zajmowały się oczyszczaniem ścian z resztek tapet i starych powłok malarskich. Wraz z pojawieniem się nowych trendów w wystroju wnętrz ich oferta wzbogaciła się jednak także o zróżnicowane metody dekorowania pomieszczeń. Niektóre z nich wymagają odrobiny artystycznego kunsztu, a inne jedynie opanowania umiejętności posługiwania się daną techniką, tj. malowanie z wykorzystaniem szablonów. O wiele trudniejsze jest natomiast nakładanie tynków strukturalnych, które cieszy się ostatnio dużym zainteresowaniem ze strony klientów. Podczas tworzenia tego typu dekoracji malarze mogą się wykazać nie tylko umiejętnościami manualnymi oraz aktualną wiedzą produktową, ale także zdolnościami w zakresie odpowiedniego kształtowania faktury i dopasowania barwy tynków. Prawdziwi profesjonaliści oprócz tradycyjnego malowania ścian wykorzystują w swojej pracy również zaawansowane techniki zdobienia tj. przecierki czy szczotkowania.
Wiedza na wagę złota
Malarze uczą się przez całe życie, ponieważ aby profesjonalnie wykonywać swoją pracę muszą wiedzieć, za pomocą jakich narzędzi i produktów uzyskają efekt, na którym zależy klientowi. Najbardziej rozchwytywani fachowcy regularnie uczestniczą w szkoleniach organizowanych przez producentów farb, dzięki czemu poznają nowości na rynku, ich właściwości chemiczne oraz zalecane sposoby aplikowania. Doświadczeni malarze potrafią m.in. doradzić klientowi, jak skorygować kształt pomieszczenia za pomocą odpowiedniego doboru barw oraz zakupu farby z optymalnym połyskiem. Fachowcy, którzy mogą pochwalić się tak szeroką wiedzą bez problemu pozyskują zlecenia, bazując często jedynie na rekomendacjach swoich klientów. W ich przypadków znajomość praktycznych zagadnień związanych z malowaniem wnętrz przekłada się więc na wymierne zyski.
Profesjonalni malarze to nie tylko eksperci w swojej dziedzinie, ale również osoby wyróżniające się sumiennością, dokładnością i komunikatywnością. Ta ostatnia cecha pomaga malarzom wykonać pracę zgodną z oczekiwaniami klientów, którzy później z zadowoleniem polecają ich swoim znajomym, zapewniając stały dopływ zleceń.