Architekt jest specjalistą w dziedzinie projektowania i wznoszenia budowli. Zważywszy na specyfikę jego profesji, dobry architekt powinien posiadać wiedzę z wielu dziedzin techniki i nauki. Osiągnięcia człowieka są coraz większe, bardziej spektakularne, a chcąc nadążyć za nowinkami, także przedstawiciel tego zawodu, musi się szkolić i korzystać z usług firm oferujących doradztwo dla architektów.
Po co architektowi doradca?
Architekt musi mieć wyobraźnię przestrzenną, duże uzdolnienia plastyczne, a także wrażliwość na formę, przestrzeń i kolor. Powinien także dobrze rysować, znać materiały z branży budowlanej i dobrze obsługiwać komputer sprawnie używając zaawansowanych aplikacji do projektowania. Współczesna architektura wykorzystuje coraz bardziej nietypowe rozwiązania oraz korzysta z nowoczesnych materiałów, a te wciąż są ulepszane, zmieniane, mają inne parametry, mogą być wykorzystywane w inny niż dotąd sposób itd. Bez względu na to, ile czasu poświęci na dokształcanie się, studiowanie biuletynów i broszur producentów materiałów budowlanych, nigdy nie będzie wiedział wszystkiego, a może w tym fragmencie wiedzy, której nie ma, znalazłaby się odpowiedź na pytanie, które zadał, a które dotyczyło wyboru najlepszych drzwi do realizowanego projektu. Doradztwo dla architektów jest więc niezbędne.
Jakie usługi oferuje doradca?
W swojej pracy architekt często spotyka się z potrzebą zastosowania rozwiązania wymagającego niestandardowego podejścia. Potrzebny produkt czy materiał nie jest bowiem dostępny w regularnej ofercie dostawcy. W takiej sytuacji specjalista musi skorzystać z usług doradztwa dla architektów. Trudno dokładnie określić czy streścić, czym zajmują się doradcy; każdy z nich bowiem jest specjalistą w swojej dziedzinie i udziela wszechstronnej pomocy i konsultacji w sytuacjach, gdy przed architektem pojawi się problem związany z realizacją inwestycji.
Dla przykładu, grupa doradztwa dla architektów w firmie produkującej okna zarekomenduje konkretny produkt w oparciu o dostarczoną specyfikację, dobierze odpowiedni produkt, obliczy parametry techniczne, a także wymierzy okna i będzie asystować przy ich produkcji. Firmy budowlane zaś pomogą ocenić, czy dana inwestycja jest opłacalna a przygotowany przez architekta projekt jest możliwy do realizacji na danej działce budowlanej. Elektrycy z pewnością pomogą w przygotowaniu instalacji elektrycznej, a projektant wnętrz oceni, czy zaproponowany rozkład pomieszczeń jest optymalny.
Obowiązkiem architekta jest stałe rozwijanie umiejętności i doskonalenie warsztatu zawodowego tak, by efekty jego pracy były jak najlepsze i służyły przyszłym użytkownikom. Każde ze zleceń musi on doprowadzić do końca, że pracy ma dużo, ważnym jest by korzystał z pomocy profesjonalnych firm doradztwa dla architektów, które pomogą mu w stworzeniu wspaniałego projektu.