Pistolety na gorąco znacznie ułatwiają klejenie „problematycznych” materiałów. Dzięki czemu tak chętnie są wybierane przez rękodzielników – zarówno wykonujących swoje prace hobbystyczne, jak i profesjonalistów. W sklepach można dostać wiele modeli pistoletów na gorąco. Na co dokładnie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze takiego kleju?
W jaki sposób działa pistolet do klejenia na gorąco?
Aby korzystać z takiego urządzenia, potrzebny jest specjalny klej na gorąco do pistoletu. Najczęściej występuje on w formie sztyftu, którego średnicę dobiera się do parametrów pistoletu. Większość pistoletów do klejenia na gorąco jest bardzo prosta w obsłudze – klej jest podgrzewany w pistolecie, dzięki czemu można go wycisnąć przy pomocy specjalnej dyszy. Po opuszczeniu pistoletu klej bardzo szybko zastyga (czas schnięcia zależy od temperatury do jakiej jest podgrzewany klej oraz jego rodzaju).
Pistolety do klejenia mogą być zasilane sieciowo lub pracować na akumulatory. Jako najwygodniejsze wskazuje się właśnie te zasilane akumulatorowo, gdyż nie mają one kabla, który często przeszkadza w czasie pracy. Ciekawą opcją są też pistolety, które mogą pracować zarówno zasilane z sieci, jak i na akumulator.
Jaką moc mają pistolety do klejenia na gorąco?
Od mocy pistoletu będzie zależała szybkość jego działania. Im większa będzie moc pistoletu, tym szybciej będzie się nagrzewał klej, czyli będzie szybciej gotowy do działania. Do hobbystycznych zastosowań poleca się urządzenia o mocy około 30 W. Jednak, gdy częściej korzystamy z pistoletu do klejenia na gorąco i jest on nam potrzebny do precyzyjniejszych prac, o wiele lepiej wybrać taki o mocy powyżej 50W. Warto przy tym podkreślić, że profesjonalne pistolety do klejenia na gorąco do zastosowań przemysłowych mają moc sięgającą nawet 1000 W.
Ergonomia pistoletu
Przy wyborze pistoletu na gorąco, warto też zwrócić uwagę na to jak jest on skonstruowany. Jeżeli jest taka możliwość, dobrze jest sprawdzić, jak pistolet leży w dłoni, szczególnie jeśli jesteśmy leworęczni. Pozwoli to na wybranie urządzenia, które najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Dobrze jest też zwrócić uwagę na ciężar urządzenia, szczególnie gdy dużo będziemy z niego korzystać. Urządzenia lżejsze nie będą powodowały zbytniego obciążenia ręki, a co za tym idzie, korzystanie z nich będzie bardziej komfortowe.
Właściwy dobór kleju
Jeżeli chcemy, aby pistolet działał optymalnie, należy dobrać do niego odpowiedni klej. Chodzi nie tylko o rozmiar sztyftu, ale także kilka innych parametrów. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na temperaturę, w jakiej będzie topił się klej. Jest to ważne przy klejeniu delikatnych materiałów np. cienkiego papieru czy delikatnych tkanin. Tutaj istotny będzie też wybór mocy pistoletu, do klejów wysokotemperaturowych o wiele lepsze są pistolety o wyższej mocy. Przy doborze kleju należy też pamiętać o tym, aby był on jak najlepiej dostosowany do klejenia wybranych materiałów. Jeżeli kleimy dwa różne materiały można zastosować klej uniwersalny.