Zwykłe żarówki wolframowe odchodzą w niepamięć, a ich miejsce zajmują lepsze i energooszczędne sposoby na oświetlenie mieszkania. Coraz częściej do lamp wewnętrznych wkręca się żarówki LED, które jeszcze nie tak dawno były jedynie elementem uzupełniającym główne źródło światła. W sklepach znajdziemy żarówki z dziwnymi oznaczeniami. Jak je odczytać i które żarówki kupić?
Wybieramy żarówki do lamp wewnętrznych. Czym są żarówki LED?
Żarówki, a właściwie lampy wewnętrzne LED są zbudowane z małych diod elektroluminescencyjnych umieszczonych w specjalnej oprawie pozwalającej zamontować je w miejscach, gdzie wcześniej znajdowały się tradycyjne żarówki. Największy kłopot, oprócz wysokiej ceny, stanowi ilość emitowanego światła. Jeżeli nigdy nie kupowaliśmy żarówek tego typu, to możemy mieć problem z rozszyfrowaniem opisu umieszczonego na opakowaniu. Żarówki ledowe pobierają niewiele prądu, więc przez co można spotkać się z lampami 10 W. Jak wybrać żarówkę o odpowiedniej mocy? Trzeba kierować się deklaracjami producentów jak i zaleceniami przygotowanymi przez Unię Europejską. Jeszcze bardziej niepokojące jest dziwne oznaczenie, np. GU10. U10 to symbol mocowań bagnetowych, jakie stosuje się dla żarówek halogenowych lamp wewnętrznych instalowanych np. w sufitach jako oświetlenie pomieszczeń. GU10 to powszechne mocowaniem dla żarówki pracującej na napięcie 230 VAC. 19 W to określenie mocy żarówki.
Typy gwintów lamp wewnętrznych LED
Żarówki LED mogą mieć różne rodzaje gwintów. Dzięki temu wybierzemy odpowiednią żarówkę do każdej lampy wewnętrznej – zarówno do żyrandola, jak i niewielkiej lampki biurkowej. Jednym z najczęściej spotykanych jest klasyczny, duży, wkręcany gwint o średnicy 27 mm. Stosuje się go w tradycyjnych żarówkach wolframowych, ale także w lampach LED. W domowych gospodarstwach można znaleźć również oprawy na wkręcany mały gwint średnicy 14 mm. Takie typu rozwiązanie najczęściej stosuje się w żarówkach przeznaczonych do instalacji o nieco mniejszej mocy, np. w lampkach biurkowych i nocnych albo w niedużych żyrandolach. Poza tradycyjnymi gwintami żarówki LED mają także inne trzonki. Jednym z nich jest wspomniany GU10, czyli trzonek reflektorowy o rozstawie 10 mm, który stosuje się w oprawach z reflektorami, gdzie strumień światła skierowany jest ku dołowi, montuje się go na zatrzask. Do oświetlenia mebli, gablot, schodów, a także sufitów podwieszanych używa się montowanego na wcisk MR16, czyli trzonka reflektorowego o rozstawie 6 mm. W lampach wewnętrznych, które pełnią funkcję podświetlenia dekoracyjnego stosuje się MR11– trzonek reflektorowy o rozstawie 4mm, montowany na wcisk. Żarówki z takim trzonkiem zazwyczaj wykorzystywane są w podświetleniu dekoracyjnym i dodatkowym.
Zanim kupimy ledowe lampy wewnętrzne, sprawdźmy, czy dana żarówka będzie pasować do lampy. Jeśli będziemy mieć problem z rozszyfrowaniem skrótów, poprośmy o pomoc doświadczonego pracownika sklepu.