Oznaczenia oświetlenia LED. Na co warto zwrócić uwagę?

Zwykłe żarówki wolframowe odchodzą w niepamięć, a ich miejsce zajmują lepsze i energooszczędne sposoby na oświetlenie mieszkania. Coraz częściej do lamp wewnętrznych wkręca się żarówki LED, które jeszcze nie tak dawno były jedynie elementem uzupełniającym główne źródło światła. W sklepach znajdziemy żarówki z dziwnymi oznaczeniami. Jak je odczytać i które żarówki kupić?

Wybieramy żarówki do lamp wewnętrznych. Czym są żarówki LED?

Żarówki, a właściwie lampy wewnętrzne LED są zbudowane z małych diod elektroluminescencyjnych umieszczonych w specjalnej oprawie pozwalającej zamontować je w miejscach, gdzie wcześniej znajdowały się tradycyjne żarówki. Największy kłopot, oprócz wysokiej ceny, stanowi ilość emitowanego światła. Jeżeli nigdy nie kupowaliśmy żarówek tego typu, to możemy mieć problem z rozszyfrowaniem opisu umieszczonego na opakowaniu. Żarówki ledowe pobierają niewiele prądu, więc przez co można spotkać się z lampami 10 W. Jak wybrać żarówkę o odpowiedniej mocy? Trzeba kierować się deklaracjami producentów jak i zaleceniami przygotowanymi przez Unię Europejską. Jeszcze bardziej niepokojące jest dziwne oznaczenie, np. GU10. U10 to symbol mocowań bagnetowych, jakie stosuje się dla żarówek halogenowych lamp wewnętrznych instalowanych np. w sufitach jako oświetlenie pomieszczeń. GU10 to powszechne mocowaniem dla żarówki pracującej na napięcie 230 VAC. 19 W to określenie mocy żarówki.

Inne poradniki  Jakie elektronarzędzia są potrzebne do remontu łazienki? Porady dla majsterkowiczów

Typy gwintów lamp wewnętrznych LED

Żarówki LED mogą mieć różne rodzaje gwintów. Dzięki temu wybierzemy odpowiednią żarówkę do każdej lampy wewnętrznej – zarówno do żyrandola, jak i niewielkiej lampki biurkowej. Jednym z najczęściej spotykanych jest klasyczny, duży, wkręcany gwint o średnicy 27 mm. Stosuje się go w tradycyjnych żarówkach wolframowych, ale także w lampach LED. W domowych gospodarstwach można znaleźć również oprawy na wkręcany mały gwint średnicy 14 mm. Takie typu rozwiązanie najczęściej stosuje się w żarówkach przeznaczonych do instalacji o nieco mniejszej mocy, np. w lampkach biurkowych i nocnych albo w niedużych żyrandolach. Poza tradycyjnymi gwintami żarówki LED mają także inne trzonki. Jednym z nich jest wspomniany GU10, czyli trzonek reflektorowy o rozstawie 10 mm, który stosuje się w oprawach z reflektorami, gdzie strumień światła skierowany jest ku dołowi, montuje się go na zatrzask. Do oświetlenia mebli, gablot, schodów, a także sufitów podwieszanych używa się montowanego na wcisk MR16, czyli trzonka reflektorowego o rozstawie 6 mm. W lampach wewnętrznych, które pełnią funkcję podświetlenia dekoracyjnego stosuje się MR11– trzonek reflektorowy o rozstawie 4mm, montowany na wcisk. Żarówki z takim trzonkiem zazwyczaj wykorzystywane są w podświetleniu dekoracyjnym i dodatkowym.

Inne poradniki  Czym jest farba do betonu?

Zanim kupimy ledowe lampy wewnętrzne, sprawdźmy, czy dana żarówka będzie pasować do lampy. Jeśli będziemy mieć problem z rozszyfrowaniem skrótów, poprośmy o pomoc doświadczonego pracownika sklepu.

Oznaczenia oświetlenia LED. Na co warto zwrócić uwagę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.