Na czym polega problem adaptacyjny budynków?

Adaptacją budynków nazywamy przebudowę lub przystosowaniem budowli do funkcji użytkowych innych niż te, które budynki pełniły dotychczas. Na terenie Europy i Polski najczęściej dokonuje się adaptacji budynków zabytkowych, które znajdują się w atrakcyjnych okolicach – najczęściej budynki poddawane adaptacji umiejscowione są w centrum miasta, dlatego też ich dostosowanie do potrzeb rynkowych jest tak ważne. Choć atrakcyjna lokalizacja budynku to wielki plus, to jednak nie da się uniknąć pewnych problemów i ograniczeń, które często wynikają z nadzoru konserwatora zabytków. Wśród takich niedogodności znajdują się przede wszystkim trudności z montażem systemu klimatyzacyjnego.

Formalności

Warto zauważyć, że najbardziej cenne obiekty budowlane – najczęściej są to kamienice – znajdują się w ścisłych centrach miast. Jest to oczywiście związane z naturalnym procesem powstawania miast. Pierwsze problemy adaptacyjne takich budynków pojawiają się w chwili, gdy takie obiekty zostają wpisane na listę zabytków i podlegają nadzorowi ze strony kuratora zabytków. O ile budynek jest własnością miasta, problemy te można w prosty sposób rozwiązać eksponując wartość historyczną zabytku i czerpiąc z tego korzyści. Paradoks pojawia się jednak, gdy prywatny właściciel nie może samodzielnie podejmować decyzji o renowacji lub adaptacji budynku do własnych potrzeb bez zgody konserwatora zabytku. Dodatkowy problem rodzą sytuacje, gdy konserwator zabytków nakłada na właściciela budynku szereg obowiązków związanych z utrzymaniem budynku w jego pierwotnym kształcie.

Inne poradniki  Pokój w stylu vintage

Problemy z wentylacją lub klimatyzacją

Właściciele starych lub zabytkowych budynków bardzo często borykają się z problemem nieprawidłowo działającego systemu wentylacyjnego lub klimatyzacji, a nałożone przez konserwatora zabytków obostrzenia nie ułatwiają znalezienia optymalnego rozwiązania. Wprowadzenie systemu klimatyzacyjnego do architektury zabytkowego budynku i jego właściwe dostosowanie do potrzeb osób korzystających z niego jest wynikiem trudności w utrzymaniu stabilnych warunków klimatycznych. Zabytkowe budynki najczęściej charakteryzują się grubymi murami – latem miały zapewniać we wnętrzach chłód, a zimą miały nie dopuszczać do przenikania chłodu. Systemy klimatyzacji, choć nowe, bardzo szybko mogą przestać być bezpieczne dla użytkowników – nawet regularna konserwacja może okazać się mało skuteczna w przypadku klimatu, który panuje we wnętrzu zabytkowego budynku.

Gdzie montować, by było dobrze?

Projektanci systemów klimatyzacyjnych bardzo często mają problem z zaproponowaniem właściwego rozwiązania przede wszystkim ze względów prawno-formalnych. Utrudnienia występują najczęściej w aspekcie montażu instalacji na dachach i na zewnątrz budynku – wynika to z dążenia konserwatorów do zachowania pierwotnego kształtu elewacji. Jeśli chodzi o montowanie systemów klimatyzacji wewnątrz budynków, takie inicjatywy nie spotykają się z większym sprzeciwem pod warunkiem, że zostaną one zamontowane w taki sposób, by były niewidoczne, montowane na zakrytych balkonach, na elewacjach bocznych albo od strony podwórza.

Na czym polega problem adaptacyjny budynków?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *