Adaptacją budynków nazywamy przebudowę lub przystosowaniem budowli do funkcji użytkowych innych niż te, które budynki pełniły dotychczas. Na terenie Europy i Polski najczęściej dokonuje się adaptacji budynków zabytkowych, które znajdują się w atrakcyjnych okolicach – najczęściej budynki poddawane adaptacji umiejscowione są w centrum miasta, dlatego też ich dostosowanie do potrzeb rynkowych jest tak ważne. Choć atrakcyjna lokalizacja budynku to wielki plus, to jednak nie da się uniknąć pewnych problemów i ograniczeń, które często wynikają z nadzoru konserwatora zabytków. Wśród takich niedogodności znajdują się przede wszystkim trudności z montażem systemu klimatyzacyjnego.
Formalności
Warto zauważyć, że najbardziej cenne obiekty budowlane – najczęściej są to kamienice – znajdują się w ścisłych centrach miast. Jest to oczywiście związane z naturalnym procesem powstawania miast. Pierwsze problemy adaptacyjne takich budynków pojawiają się w chwili, gdy takie obiekty zostają wpisane na listę zabytków i podlegają nadzorowi ze strony kuratora zabytków. O ile budynek jest własnością miasta, problemy te można w prosty sposób rozwiązać eksponując wartość historyczną zabytku i czerpiąc z tego korzyści. Paradoks pojawia się jednak, gdy prywatny właściciel nie może samodzielnie podejmować decyzji o renowacji lub adaptacji budynku do własnych potrzeb bez zgody konserwatora zabytku. Dodatkowy problem rodzą sytuacje, gdy konserwator zabytków nakłada na właściciela budynku szereg obowiązków związanych z utrzymaniem budynku w jego pierwotnym kształcie.
Problemy z wentylacją lub klimatyzacją
Właściciele starych lub zabytkowych budynków bardzo często borykają się z problemem nieprawidłowo działającego systemu wentylacyjnego lub klimatyzacji, a nałożone przez konserwatora zabytków obostrzenia nie ułatwiają znalezienia optymalnego rozwiązania. Wprowadzenie systemu klimatyzacyjnego do architektury zabytkowego budynku i jego właściwe dostosowanie do potrzeb osób korzystających z niego jest wynikiem trudności w utrzymaniu stabilnych warunków klimatycznych. Zabytkowe budynki najczęściej charakteryzują się grubymi murami – latem miały zapewniać we wnętrzach chłód, a zimą miały nie dopuszczać do przenikania chłodu. Systemy klimatyzacji, choć nowe, bardzo szybko mogą przestać być bezpieczne dla użytkowników – nawet regularna konserwacja może okazać się mało skuteczna w przypadku klimatu, który panuje we wnętrzu zabytkowego budynku.
Gdzie montować, by było dobrze?
Projektanci systemów klimatyzacyjnych bardzo często mają problem z zaproponowaniem właściwego rozwiązania przede wszystkim ze względów prawno-formalnych. Utrudnienia występują najczęściej w aspekcie montażu instalacji na dachach i na zewnątrz budynku – wynika to z dążenia konserwatorów do zachowania pierwotnego kształtu elewacji. Jeśli chodzi o montowanie systemów klimatyzacji wewnątrz budynków, takie inicjatywy nie spotykają się z większym sprzeciwem pod warunkiem, że zostaną one zamontowane w taki sposób, by były niewidoczne, montowane na zakrytych balkonach, na elewacjach bocznych albo od strony podwórza.