Klej na gorąco to produkt, który ma bardzo wiele zastosowań. Jego niewątpliwą zaletą korzystna cena oraz bardzo krótki czas otwarcia i wiązania. Najczęściej tego rodzaju kleje mają formę sztyftów, dzięki czemu są łatwe w użytkowaniu. Sztyft umieszcza się w specjalnym pistolecie, który podgrzewa klej do odpowiedniej temperatury i ułatwia jego aplikowanie. Kleje na gorąco nazywane są klejami termotopliwymi, ponieważ zmieniają swój stan pod działaniem ciepła. Dzięki szybkim rezultatom tego rodzaju kleje znajdują szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w zwyczajnym, codziennych pracach.
Jak działają kleje termotopliwe?
Sposób działania klejów termotopliwych jest naprawdę prosty. Substancja klejąca jest ogrzewana do odpowiedniej temperatury, dzięki czemu przechodzi w stan płynny. Wówczas można ją z łatwością nałożyć na łączone elementy. Klej szybko stygnie i tworzy bardzo trwałą spoinę wykorzystując zjawisko adhezji, czyli cząstkowej siły przyciągania. Występuje ona pomiędzy łączonymi powierzchniami, doprowadzając do ich sklejenia. Płynny klej wnika w każdą mikroszczelinę, wypełnia ją i tworzy wiązanie. Oczywiście, aby osiągnąć najlepszy efekt konieczny jest dobór odpowiedniego typu kleju do nawierzchni, a także wcześniejsze przygotowanie powierzchni sklejanych materiałów, np. odtłuszczenie.
Co można skleić klejami na gorąco?
Za pomocą klejów na gorąco można skleić niemal wszystko. Nadają się one dołączenie elementów z metalu, ceramiki, drewna, tkanin czy tworzyw sztucznych. Ich ogromnym atutem jest to że po wyschnięciu spoina staje się przezroczysta, dzięki czemu idealnie nadają się również do klejenia ozdób czy naprawiania zabawek. Świetnie sprawdzają się także do mocowania kabli czy d ochrony delikatnych komponentów przed korozją. Warto też dodać, że kleje te są bardzo odporne na ekstremalne temperatury nawet do -50stC, dlatego można je stosować również na zewnątrz, a do tego nie wchodzą w rekcję z innymi materiałami, więc nie ma ryzyka ich uszkodzenia.
Jakie są praktyczne zastosowania klejów na gorąco?
Kleje na gorąco świetnie sprawdzają się w m.in. w elektronice, gdzie wykorzystywane są do stabilizacji i zabezpieczania komponentów, a także do ich zalewania i hermetyzacji oraz do wspomnianego już mocowania przewodów. Taki klej przydaje się również w branży budowlanej i wykończeniowej – można nim z powodzeniem mocować listwy, a także naprawiać wykładziny dywanowe i inne. Ma on też bardzo szerokie zastosowanie we florystyce – stosowany jest do mocowania różnego rodzaju wstążek czy elementów ozdobnych oraz ułatwia tworzenie kompozycji roślinnych.
Oczywiście nie są to wszystkie zastosowania. Przydatność kleju na gorąco na pewno potwierdzą wszyscy pasjonaci rękodzieła, którzy na co dzień korzystają z dobrodziejstw tego wynalazku. Można dzięki niemu nie tylko szybko przymocować różnego rodzaju ozdoby, czy tekturki, ale również z łatwością skleić grubą tekturę, czy płyty wiórowe. Kleje termotopliwe znajdują także zastosowanie w przemyśle opakowaniowym i spedycyjnym – pozwalają skutecznie zamykać i zabezpieczać tekturowe pudła, montować wewnętrzne wypełnienia, czy banderole, a nawet pozycjonować i zabezpieczać palety, na których przewożone są przesyłki.