Obróbka drewna, stolarka to temat rzeka. Entuzjaści mogą godzinami opowiadać, jakie drewno nadaje się do rzeźbienia, a jakie na stół czy krzesła. Jednak aby z kłody czy deski stworzyć cudowną rzecz, niezbędne są narzędzia. Oto krótki przegląd tych faktycznie najbardziej potrzebnych.
Od czego zacząć?
Narzędzia do obróbki drewna dzielimy na dwie podstawowe grupy. Narzędzia ręczne i elektronarzędzia. Do grupy narzędzi ręcznych, które towarzyszą człowiekowi od wieków, z pewnością należy wymienić dłuta. Bez nich obróbka drewna w ogóle by nie zaistniała, a z pewnością nie podziwialibyśmy tylu wspaniałych rzeźb. Znawcy i specjaliści cenią sobie profesjonalne dłuta, którymi łatwo i przyjemnie z powalonego drewna tworzą dzieła sztuki. Wśród ręcznych narzędzi do obróbki drewna należy wymienić również różnego rodzaju piły do drewna. Wśród ręcznych narzędzi nie można zapomnieć o strugach. Są niezbędne do pracy z drewnem, zwłaszcza gdy zaczynamy od pnia lub ścieżko skrojonych desek. Strugi dzielimy na zdzieraki służące do zdzierania pierwszej zrogowaciałej warstwy lub kory. Równiaki i gładziki służą do wyrównywania powierzchni drewna lub desek. Po takim wstępnym przygotowaniu drewna możemy zająć się dalszymi pracami.
Elektronarzędzia przychodzą z pomocą
Wraz z rozwojem przemysłowym powstawały narzędzia do obróbki drewna napędzane prądem elektrycznym. Wzorowane na narzędziach ręcznych obecnie przydatne do obróbki drewna są strugarki elektryczne, ręczne lub wolnostojące. Pozwalają w prosty i szybki sposób wyrównać powierzchnię desek. Kolejnym niezbędnym elektronarzędziem jest frezarka, górno- lub dolnowrzecionowa. Obecnie to najpopularniejsze narzędzie do obróbki drewna. Można przy jej pomocy wywiercać otwory różnych kształtów lub stworzyć efektowne wyżłobienia nadające charakteru naszemu obrabianemu kawałkowi drewna. Różne końcówki frezów pozwalają na osiągnięcie różnych wzorów. Kolejnym niezbędnym elektronarzędziem do obróbki drewna są wyrzynarki. Dzielimy je na ręczne ułatwiające krojenie i ścinanie płaskich powierzchni drewnianych i włosowe. Te drugie służą przede wszystkim stolarzą do artystycznego wycinania drobnych i skomplikowanych wzorów. Do obróbki drewna niezbędnym narzędziem jest szlifierka. Tu również wybór jest dość duży. Możemy wybrać szlifierkę oscylacyjną lub kątową. Ta druga pozwala na wyszlifowanie zagięć oraz trudno dostępnych miejsc w skomplikowanych konstrukcjach. Wybór narzędzi do obróbki drewna jest spory. Odpowiedni dobór narzędzi zależy od tego jakiego rodzaju prace będziemy wykonywali z drewnem. Mimo to dobrze jest mieć kilka elektronarzędzi w domu czy garażu. Kiedyś z pewnością się przydadzą.